Vstupujeme do postní doby: Popeleční středa jako začátek duchovní proměny

Samotná postní doba je často spojována s představou bolestivého odříkání, které nás má často přivést k pokání, avšak i na toto období se můžeme podívat z více stran: „…Dnes už víme, že na jejím konci není smrt, ale život, proto se právě na něj a jeho radostné stránky můžeme soustředit. Popřemýšlet nad tím, jak zlepšit vztahy, udělat někomu radost, zapracovat na svých neduzích tak, abychom i my sami se sebou byli spokojeni a lépe se cítili,” vysvětluje biskup Pavel Konzbul.
Prach jsi a v prach se obrátíš
Popeleční středa se nese v duchu obrácení – má nám připomínat, že jsme prach a v prach se obrátíme. Jedním z nejdůležitějších symbolů tohoto svátku je popelec – křížek z popela, který kněz během mše uděluje na čelo věřícím. Popel se tradičně získává spálením posvěcených větviček a ratolestí (tzv. kočiček) z loňské Květné neděle, které nám připomínají křehkost našeho života. Avšak není to pouze symbolem pomíjivosti – je to také znamení naděje, že každý den máme možnost začít od začátku.
Tento den je také spojen s přísným půstem od masa. Cílem takového půstu je hlavně připomínka, že nejde jen o omezení našeho pestrého jídelníčku. Smyslem je především schopnost vzdát se něčeho, co v životě považujeme za zdánlivě důležité a zaměřit se na to, co má skutečnou hodnotu.
Jak tedy postní dobu prožít?
Někdo se rozhodne omezit sladkosti nebo sociální sítě, jiný se víc věnuje modlitbě, dobrovolnictví a duchovnímu rozvoji. Důležité je, aby to mělo smysl – aby to nebyl jen zvyk, ale vědomá cesta k proměně: “Pro mě dává půst smysl v momentě, kdy je opravdový, konkrétně zaměřený a vnitřně prožitý. Když nejde o nějakou pózu ani o to, aby mě s popelcem po středeční mši vidělo co nejvíc lidí. V Matoušově evangeliu se píše o tom, že bychom neměli být zasmušilí a ztrápení, ale měli bychom s radostí svědčit o tom, že je Bůh živý,“ dodává Miroslav Kulifaj, farář římskokatolické farnosti u kostela sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě.
Duchovní akce v diecézi v postní době
Postní doba nám taky dává možnost ústupu do ticha a společné obnovy. V následujících týdnech se v řadě farností koná duchovní obnovy, poutě a další akce, níže vybíráme některé z nich.
-
8. 3. duchovní obnova ve farnosti Mutěnice (7:30–12:00)
-
8. 3. duchovní obnova ve farnosti Bílovice (9:00–13:00)
-
9., 16., 23., 30. března, 6., 13. dubna Kostelní Vydří – postní promluvy s křížovou cestou (14:30)
-
15. 3. duchovní obnova ve farnosti Brno-Žebětín (16:00–19:00)
- 15. 3. duchovní obnova ve farnosti Šlapanice (8.30)
-
15.3. Postní setkání pro dívky v Rajhradě (10:00)
-
19.3. Postní pouť seniorů se spolkem KLAS (7:50–18:00)
- 20. 3.–23. 3. duchovní obnova ve Střelicích u Brna
-
5. 4. duchovní obnova ve farnosti Rapotice (8:00)
-
11.4. Květný pátek ve Sloupu (10:30)
Více informací o jednotlivých akcích najdete ZDE.
Rádi byste pozvali na duchovní obnovu ve vaší farnosti? Využijte formulář ZDE.