Nemocnice

Současná medicína klade velký důraz na kvalitu života pacienta i jeho blízkých. Pokud se nejedná o vysloveně akutní léčbu, kde jde o záchranu života, staví se kvalita života na první místo v léčbě i péči o nemocného.

Aby kvalita života byla co nejlepší, je třeba pečovat o všechny dimenze člověka a o jejich určitou rovnováhu. Je kladen důraz na poskytování komplexní symptomatické a podpůrné léčby v celém průběhu nemoci. Jsou tedy léčeny nejen fyzické obtíže nemocného, ale je brán ohled i na jeho psychický, sociální, kulturní a duchovní stav. O vše má být pečováno současně – léčba i péče tedy musí mít multidisciplinární, komplexní přístup k nemocnému.

Psycholog a duchovní jsou dvě odlišné odbornosti, které se vzájemně doplňují. Nemocný musí mít možnost podle potřeby hovořit s jedním nebo s druhým, případně s oběma. Tato služba musí být v naléhavých situacích dostupná v kteroukoliv denní i noční dobu.

Nemocniceeee

Duchovní služba pro nemocné zahrnuje

  • rozhovor

  • spolunesení břemene nemoci v mlčení

  • čtení Bible

  • modlitby a meditace

  • slavení svátostí

Duchovní dimenze

Duchovní starosti a těžkosti nás provázejí trvale, někteří je vnímáme v běžném životě intenzivněji, někteří z nás prakticky vůbec. Jak se tato dimenze v životě pacienta projevuje?

  • Na začátku vážného onemocnění a později v jeho průběhu se objevuje řada otázek, které označujeme souhrnně jako existenciální. (Proč? Proč já? Za co? Co bylo špatně? Čeho jsem chtěl v životě dosáhnout? Co chci v životě ještě udělat? Stihnu to? Co očekávám od života? Má život smysl? Má život s utrpením smysl?)

  • Každý člověk, který vážně onemocní, se roli pacienta musí naučit. Znamená to pro něj nejen se učit s nemocí žít, ale přijmout tuto novou životní roli a přizpůsobit jí celý svůj život.

  • Mnozí z pacientů mohou využít čas nemoci k tomu, aby došlo k vyrovnání vztahů s jinými lidmi. Zabývají se nejen otázkou viny, ale především také otázkou odpuštění a smíření.

  • Jsou mezi námi lidé nevěřící, věřící (především křesťané, ale také židé či muslimové) i lidé hledající svůj vztah k něčemu, resp. někomu, kdo je mimo nás, kdo nás přesahuje. Vážná nemoc nutí k zamyšlení nad lidským životem obecně i nad životem osobním každého, kdo se s ní setká, ať už jako pacient či jako blízký člověk tomu, kdo onemocněl. Je náročným úkolem hledat smysl života, když „život je nemocí spoután“, ohrožován a to i ve chvíli, kdy přichází smrt.

Duchovní služba je nabízena každému – pacientům, jejich rodinným příslušníkům, přátelům a personálu.

Pastorační služba nemocným patří k zásadním úkolům každé farnosti. Právě farnosti se obvykle starají o zdravotnická zařízení, která se nacházejí na jejich území a poskytují v nich službu evangelia. Pastorace v nemocnicích nemůže být dílem jen vyčleněných odborníků, ale musí mít vazbu na křesťanské společenství v dané oblasti.

Vnímáme naléhavou potřebu pomoci u ochotných laiků při organizaci a nabídce bohoslužeb v daném zařízení, při roznášení eucharistie nemocným, ale také při duchovním doprovázení pacientů. Ačkoliv všechny tyto služby je třeba poskytovat organizovaně, po dohodě s odpovědnými kněžími i vedením nemocnice, a ne každý má schopnosti pro všechny tyto delikátní úkoly, pro každého je možné nalézt v pastoraci nemocných jeho vlastní místo.

Nemocniční kaplan je mezinárodní označení osoby, která vykonává pastorační péči ve zdravotnických, příp. sociálních službách. Působí na základě pověření daného svou církví a smlouvy s nemocnicí, hospicem, sociálním zařízením a pod.

  • Nabízí svou službu průvodce v úzkosti, v hledání naděje a odpovědí na otázky po smyslu života, v prožívání víry v době nemoci, umírání a smrti. Kaplan nemocného přijímá v jeho současném stavu, a to jak fyzických obtíží a psychosociálních problémů, tak v jeho emočních těžkostech a hledání orientace v souvislosti s tím, co nemocný prožívá.

  • V náročných obdobích nemoci pomáhá hledat naději prostřednictvím osobního zaměření nemocného. Pomocí pastoračního rozhovoru napomáhá nemocnému k přijetí obtíží souvisejících s nemocí a utrpením a k smíření se sebou samým, s druhými lidmi, s Bohem. Vzbuzením důvěry a prostřednictvím empatického naslouchání ztělesňuje lidskou blízkost. Nemocniční kaplani spolupracují s pastoračními asistenty a dobrovolníky.

  • Kontakty na nemocniční kaplany naleznete na webových stránkách kaplan-nemocnice.cz.

nemocnice

Našli jste chybu nebo máte jinou otázku?