Synoda
Ve dnech 8. a 9. října 2021 zahájil papež František tříletý synodální proces, který má posílit ducha komunikace a společné odpovědnosti v církvi.
Byl rozdělený do tří fází, na diecézní, kontinentální a univerzální a spočíval v konzultacích a v rozlišování. Vyvrcholil shromážděním Biskupské synody v říjnu 2024 v Římě.
Jak zdůrazňuje sekretář synody, jde o to, aby se do celého procesu silně angažoval lid Boží: “Proces rozhodování začíná v církvi vždy nasloucháním, protože jedině tak lze pochopit, jak a kam chce Duch vést církev,” říká kardinál Mario Grech.
Co je synodalita?
Synodalita je trvale přítomný rys v dějinách církve – co vyjadřuje, o tom hovoří Vademecum vydané v rámci příprav na synodu takto:
Synodalita především označuje zvláštní styl, který charakterizuje život a poslání církve a vyjadřuje její přirozenost jako Božího lidu, který putuje společně a shromažďuje se ve shromáždění, povolán Pánem Ježíšem v síle Ducha svatého, aby hlásal evangelium. Synodalita by se měla projevovat v běžném způsobu života a práce církve. (Vademecum 1.2)
V brněnské diecézi jsme oslovili existující synodální skupinky, které se nad tématy scházely a poskytly nám zpětnou reflexi. Souhrnná zpráva sdružuje 222 tematických výstupů, které uvádějí případy dobré či nedostatečné praxe a další návrhy.