Duchovní

"Velikonoce nás odkazují ke svobodě pro Boží království, ke svobodě od našich hříchů a závislostí, a to nikoli ze strachu, ale z lásky, kterou činí mocnou fakt, že je sdílená."

Homilie biskupa Pavla Konzbula na slavnosti Zmrtvýchvstání Páně 2025
"Velikonoce nás odkazují ke svobodě pro Boží království, ke svobodě od našich hříchů a závislostí, a to nikoli ze strachu, ale z lásky, kterou činí mocnou fakt, že je sdílená."

Když Pattonova třetí armáda osvobodila koncentrační tábor Buchenwald, tak také spolu s ní tam vstoupil jeden rabín, židovský vojenský kaplan. Zjistil, že jsou tam stovky hladovějících mužů naskládaných na palandách od podlahy až ke stropu. Přestože byli osvobozeni, zůstali na svých místech. Ti, co přišli a říkali, že jsou osvoboditelé, byli v uniformách, stejně jako jejich věznitelé po celá léta. To vězně zcela ochromilo až do okamžiku, dokud k nim rabín nepromluvil jejich vlastním jazykem: „Shalom Aleichem, Yidden, Ihr zint frei!“ – „Pokoj vám, Židé, jste svobodní!“ Slova o svobodě od jednoho, o kterém věděli, že je jejich vlastní, vytvořila nejprve pramínek a pak proud lidí z toho jednoho baráku, pak se potok stal záplavou, když šli z baráku do baráku se slovy: "Jsi svobodný, jsi svobodný, jsi svobodný."

Podobně na Ježíšovo zmrtvýchvstání reagovali i jeho učedníci. Potřebovali čas, aby ohromující zprávu dokázali zpracovat. Museli pochopit, že „pravá svoboda, která vyprošťuje z otroctví hříchu, pochází z Kristova kříže.“ Kříž, který dřív byl symbolem prokletí, se stává symbolem záchrany a svobody, tak jako uniformy v Buchenwaldu. Ale chce to výklad, chce to vysvětlení.

Právě myšlenka svobody je to, co mají židovský Pesach i křesťanské Velikonoce společné. Židé vzpomínají na osvobození potomků Abrahama z Egypta. O necelých třináct století později se v zemi, která se pro Židy stala zaslíbenou, narodil Ježíš. Na rozdíl od židovského Pesachu se Ježíšův příběh týká i nás. Nabízí nám trochu jinou svobodu. Ježíš říká: "Amen, amen, pravím vám, že každý, kdo hřeší, je otrokem hříchu. Otrok nezůstává v domě navždy; navždy zůstává syn. Když vás Syn osvobodí, budete skutečně svobodni." Podle papeže FrantiškaSvoboda nás má vytrhovat z klidu a ustavičně klást otázky, abychom se stále hlouběji dostávali k podstatě toho, čím doopravdy jsme.“

Myslím si, že všichni dnes prožíváme dobu post-faktickou, kdy si klademe množství otázek a máme řadu obav, aby svoboda nebyla zneužita. Lidé mají rádi jednoduché odpovědi na složité otázky a Ježíšovo zmrtvýchvstání takovou jednoduchou odpovědí je. Velikonoce nás odkazují ke svobodě pro Boží království, ke svobodě od našich hříchů a závislostí, a to nikoli ze strachu, ale z lásky, kterou činí mocnou fakt, že je sdílená. Ježíš Kristus vstal z mrtvých a jedině on je schopen odvalit kameny, které často tvoří překážky mezi námi.

Našli jste chybu nebo máte jinou otázku?