Uskutečnil se další běh kurzu pro průvodce v sakrálních prostorách, účastnilo se ho na 60 zájemců

Kurzu se celkem zúčastnilo 60 zájemců o provázení v sakrálních památkách nejen z brněnské diecéze. Zastoupeny byly různé věkové skupiny a i různé úrovně zkušeností s provázením – pro některé účastníky to bylo první setkání s provázením, jiní si chtěli doplnit vzdělání po delší praxi.
V rámci jednodenního programu vyslechli budoucí průvodci v našich chrámech přednášky z různých oborů. Zatímco dopolední blok byl spíše teoretický (hovořilo se o základním názvosloví sakrální architektury, bezpečnosti při provázení nebo specifikám liturgického prostoru), v odpoledním bloku se účastníci seznámili s praktickými tipy pro práci s dětmi i dospělými (například v Diecézním muzeu s programy pro děti "pomáhají" loutky Petra a Miriam) a s některými úskalími průvodcovské služby.
Účastníkům byl také představen projekt Otevřené chrámy, jehož součástí jsou od loňského roku také kostely v brněnské diecézi. Jeho cílem je zajistit přístupnost kostelů i v čase mimo bohoslužby (jak na hojně navštěvovaných poutních místech, tak i těch méně známých). Otevřenost kostelů by měli zajišťovat právě vyškolení průvodci. Projekt úspěšně funguje například ve Velkém Meziříčí, kde nabízejí při různých příležitostech prohlídky kostela pro různé skupin věřících. “Překvapilo nás, že studenti měli mnoho otázek spíše ke kostelu jako kulturní památce a zajímal je význam různých předmětů a symbolů v kostele (‘Tady jsme ještě nikdy nebyli.‘ ‘K čemu slouží kadidelnice?‘),” popisuje Marie Prášková, moderátorka pastoračních aktivit velkomeziříčského děkanství. Více o zkušenostech z velkomeziříčské farnosti si můžete přečíst ZDE.
(foto: Petra Černá a Kristýna Čížková)