Otevřené chrámy - inspirace z Velkého Meziříčí

Jak vypadá realizace projektu Otevřené chrámy ve farnosti u sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí?
Prohlídka pro školy
-
Provázíme ve farním kostele sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí. Prohlídky probíhaly v roce 2024 na jaře v rámci Velikonočního programu pro žáky 2. stupně ZŠ, pak pro veřejnost v rámci Noci kostelů a letní pouti o víkendu 14.–16. června, během prázdnin jsme veřejnosti nabízeli prohlídky o víkendech (sobota, neděle). Na podzim o zimní pouti 6.–8. prosince jsme připravili noční prohlídky a prohlídky varhan. V prosinci jsme do kostela pozvali děti 1. stupně ZŠ na vánoční program. V rámci děkanství proběhly prohlídky ještě v Budišově, Netíně a v Mostištích.
-
Cílové skupiny: žáci 1. a 2. stupně ZŠ, studenti nižšího gymnázia (asi 600 dětí), veřejnost (všechny věkové kategorie). Zpětnou vazbu máme od učitelů, kteří doprovází své studenty, ale i od veřejnosti (Ředitelka Knihovny Velké Meziříčí, které záleží na kvalitních prohlídkách a naše průvodce ještě obohatila workshopem, i když je sama nevěřící, přirovnala prohlídku kostela k hostině a průvodce k hostiteli. Zdůrazňovala, že nejsou až tak důležitá historická fakta, ale poselství, které průvodce návštěvníkům předává.)
-
Tuto službu nabízíme v našem městě, protože kostel je jednou z dominant a významných památek, ke které se váže mnoho historických událostí. Chceme veřejnosti nabídnout historický výklad s porozuměním kořenům a budování identity města. Součástí prohlídek je také informace o křesťanství, duchovních hodnotách, vysvětlení křesťanských symbolů a poslech živé varhanní hudby.
S prohlídkami jsme začali v roce 2024, máme tedy zkušenost 1 roku. Vstupné na prohlídku je dobrovolné a finančně nám přispělo Město Velké Meziříčí. Z dotace jsme zaplatili průvodcům za přípravu a provedení prohlídek, letos se chystáme vytisknout informační leták o kostele ve spolupráci s místními historiky.
Když jsme o Velikonocích 2024 zvali mladé 2. stupně základních škol na velikonoční program do kostela, snažili jsme se jim zážitkovou formou vysvětlit příběh Velikonoc a propojit ho s jejich životem. Překvapilo nás, že studenti měli mnoho otázek spíše ke kostelu jako kulturní památce a zajímal je význam různých předmětů a symbolů v kostele. Také mnoho lidí z veřejnosti, když jsme je vedli na obvykle nepřístupná místa (sakristie, oratoř, kůr), ocenilo otevřenost, pohostinnost a komunikativnost našich průvodců. "Tady jsme ještě nikdy nebyli." "K čemu slouží kadidelnice?" Také někteří farníci vůbec netušili, co vlastně v kostele je a jaký to má smysl či historii. Jiní návštěvníci zavzpomínali na své dětství, kdy sedávali na určitém místě, a pak mnoho desítek let v kostele nebyli. Máme zkušenost s tím, že civilní zážitková prohlídka bourá ostych, některé předsudky a bariéry nejen mezi obyvateli města. Žáci škol zanechávali vždy v kostele jako součást vánoční/velikonoční výzdoby nějaký výrobek (anděla o Vánocích, kamínek s otiskem prstu o Velikonocích). Mnoho dětí pak o svátcích přivedlo své nevěřící rodiče podívat se na výzdobu, fotili se, a sakrální prostor jim byl bližší, když v něm měli něco svého.
Prohlídky kostela vnímáme jako komunikační nástroj farnosti s veřejností a také jako nástroj evangelizace.
Prohlídky pro veřejnost
Konkrétní prohlídka pro veřejnost pak většinou vypadá tak, že nejdříve průvodce uvede kostel jako místo setkání s Bohem, vysvětlí některé křesťanské hodnoty a symboly. Ke slovu se dostane i trocha historie, příběhy vyobrazených světců a jejich poselství nám. Pak vezme návštěvníky do sakristie, kde ukáže ornáty (i historické), paškál, kadidelnici, misál, dá ochutnat unichipsy, mohou zazvonit na zvonky. Dalším místem je oratoř, pak kůr (průvodce ukáže varhany a zahraje na ně) a poslední zastávkou je věž se zvony. Průvodce je po celou dobu s návštěvníky v dialogu, mohou se na cokoli zeptat, kamkoli se podívat, vyzkoušet. Prohlídky si průvodci přizpůsobují, většinou trvají do 60 minut. Vstupné je dobrovolné.
O službě průvodce v chrámu si můžete přečíst také ZDE.