Brněnské biskupství často dostává otázky podobné této: „Co se týče Madony z Veveří, ráda bych znala reakci biskupství na fakt, že se Národní galerie ještě pokouší o dovolání. A zda to může ještě nějak zkomplikovat předání obrazu…“
V první řadě je třeba znovu zdůraznit, že Biskupství brněnské není účastníkem sporu o obraz Madony z Veveří. Účastníkem sporu (a pravomocným rozsudkem soudu potvrzeným výlučným vlastníkem obrazu Madony) je Římskokatolická farnost Veverská Bítýška. V návaznosti na tento dotaz jsme proto požádali o vyjádření právního zástupce uvedené farnosti JUDr. Františka Severina, který poskytl toto stanovisko:
„Možnost podat dovolání je legitimní mimořádný opravný prostředek, který samozřejmě občanský soudní řád připouští, a je často využíván. Jeho podání Národní galerie v Praze už ihned po vydání rozsudku odvolacího soudu signalizovala, tedy není pro nás překvapením. Národní galerie v Praze musí ovšem primárně osvědčit naplnění zákonných důvodů pro dovolání § 237 o.s.ř., tj. že „napadené rozhodnutí závisí na vyřešení otázky hmotného nebo procesního práva, při jejímž řešení se odvolací soud odchýlil od ustálené rozhodovací praxe dovolacího soudu nebo která v rozhodování dovolacího soudu dosud nebyla vyřešena nebo je dovolacím soudem rozhodována rozdílně anebo má-li být dovolacím soudem vyřešená právní otázka posouzena jinak.“ Bez prokázání těchto zákonných podmínek bude dovolání bez dalšího odmítnuto a Nejvyšší soud ČR se jím nebude zabývat.
Dovolání musí být podáno prostřednictvím soudu prvoinstančního, tedy Obvodního soudu pro Prahu 1, soud nám stejnopis dovolání doručí, farnost Veverská Bítýška se k dovolání vyjádří, poté bude spis postoupen Nejvyššímu soudu ČR a tento rozhodne zpravidla bez ústního jednání a zpravidla v cca dvouleté lhůtě o tomto dovolání.
Podle našeho názoru však dosavadní rozsudky soudů obou stupňů jsou tak právně i věcně perfektní, vydané po velmi pečlivém dokazování a za respektování konstantní judikatury právě Nejvyššího soudu ČR, že neshledáváme ani procesněprávní ani hmotně právní důvod, aby do těchto rozsudků Nejvyšší soud zasáhl jejich zrušením a vrácením k novému projednání. Navíc v dovolacím řízení nelze už uplatnit nová skutková tvrzení a důkazní návrhy, které by nezazněly před dosavadními soudy, tedy i z tohoto pohledu je pravděpodobnost úspěchu v dovolacím řízení na straně Národní galerie v Praze minimální.
Pro úplnost nutno dodat, že po skončeném dovolacím řízení náš právní řád připouští i další institut - ústavní stížnost, kterou lze uplatnit u Ústavního soudu CŘ, pokud Národní galerie v Praze osvědčí, že v předcházejících řízeních byla porušena její práva na spravedlivý proces.
Významné ovšem je - a to se týká druhé části otázky - že ani dovolání k Nejvyššímu soudu ČR ani ústavní stížnost k Ústavnímu soudu ČR nemají odkladný účinek, tedy nic nemění na právní moci a vykonatelnosti rozsudků Obvodního soudu pro Prahu 1 a Městského soudu v Praze, proto nadále platí, že Národní galerie v Praze má povinnost nejpozději do 19. února 2016 obraz Madony z Veveří vydat farnosti Veverská Bítýška a tedy podání dovolání nemůže předán obrazu zkomplikovat.“
Pokud byste potřebovali tyto informace ještě doplnit, můžete se obrátit přímo na zástupce Římskokatolické farnosti Veverská Bítýška, JUDr. Františka Severina. Tel.: 603 255 160, e-mail: severin@severin.cz.
Další aktuality:
Generální sekretář ČBK k odblokování majetku (31.5.2016 | )