Brno: Výstava ve středověkém prostoru krypty brněnské katedrály představí Santiniho barokní přestavbu jednoho z nejstarších klášterů na Moravě, jeho dramatické dějiny a zejména kontrast mezi jeho devastací a návratem k novému životu v posledních desetiletích. Rajhrad je místem mimořádně významným pro kulturní i duchovní dějiny Moravy a celého našeho státu.
Jak uvádí ředitel Diecézního muzea, PhDr. Karel Rechlík: „Jádrem výstavy je poukaz na tvůrčí přínos Jana Blažeje Santiniho. Zásadní přestavba rajhradského kláštera patří k jeho důležitým pozdním dílům a ovlivnila další směřování sakrální architektury. Pro expozici jsou ve spolupráci s Fakultou architektury Vysokého učení technického v Brně připravovány speciální modely a geometrické analýzy, které nabídnou nečekané pohledy na chrám i rozsáhlý celek kláštera. Cílem výstavy je nabídnout nový pohled na stavbu samotnou, poukázat na její myšlenkové i symbolické bohatství a tvůrčí postupy jejího autora. Výstavu doplní historické plány, umělecké originály ze sbírek kláštera a ukázky dnešního rozvoje, reprezentované opravenou klášterní knihovnou, Památníkem písemnictví na Moravě a dalšími aktivitami.“
Výstava „Rajhrad – zmrtvýchvstání kláštera“ naváže na úspěšnou výstavu z roku 2010, věnovanou poutnímu kostelu ve Křtinách a bude dalším krokem k celkovému představení Santiniho architektonického díla na Moravě. Během výstavy se uskuteční komentované prohlídky pro školy a odbornou i širokou veřejnost.
Během slavnostní vernisáže 30.6. v prostorách Biskupství brněnského (Petrov 2) k výstavě promluví ředitel Diecézního muzea Karel Rechlík, převor Benediktinského opatství Rajhrad P. Augustin Gazda OSB a kurátorka výstavy Hana Polívková.
Výstava v kryptě katedrály potrvá do 18. září 2011 a bude otevřena denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, ve čtvrtek do 16.15 hodin.