Biskupství brněnské

Nejúspěšnější církevní školy: Cyrilometodějské gymnázium Brno

Ilustrace
27.6.2011
foto foto Cyrilometodějské gymnázium a střední odborná škola pedagogická Brno, jejímiž zřizovateli je Česká provincie Kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje, se v rámci výsledků státních maturitních zkoušek umístilo jako páté nejúspěšnější gymnázium v celé České republice. Je jedním z deseti církevních škol, které působí na území brněnské diecéze.

Brno: Jak uvádí ředitel obou škol, Jiří Haičman: "Protože si studenti, především studenti gymnázia, volili v povinné společné části maturit vyšší verzi, skončila naše škola s úspěšnými výsledky: obsadili jsme páté místo v České republice mezi gymnázii, první místo mezi gymnázii v rámci Jihomoravského kraje a naše pedagogická škola se umístila v Jihomoravském kraji na prvním místě mezi středními odbornými školami."

Z historie
Dějiny obou škol počínají červnem roku 1924, kdy byly z iniciativy sester sv. Cyrila a Metoděje v Lerchově ulici v Brně započaty práce na stavbě ústavu pro mentálně postižené děti. Poté, co byla tato výstavba již o rok později ukončena, byla pro postižené děti zřízena i škola. Od roku 1929 se v budově nacházel také generalát a noviciát Kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje, stejně jako internát pro venkovské dívky, přicházející do Brna za studiem. Ve školním roce 1933/1934 byla otevřena první třída Řádového dívčího gymnázia, jejímž ředitelem se stal doktor filozofie a docent církevního práva Metoděj Marvan. Existence gymnázia však netrvala dlouho. Dne 17. října 1940 obsadila budovu gymnázia pro vojenské účely říšská branná moc. Školní rok byl dokončen v prostorách státního gymnázia v Legionářské ulici a po prvních maturitách byla v červenci 1941 činnost školy zastavena zcela. Hlavní dům kongregace, tj. generalát, noviciát a ústav se školou pro mentálně postižené děti, byl zabrán 28. října 1940. Po osvobození republiky obsadilo obě budovy v Lerchově ulici sovětské vojsko a zařídilo si zde vojenský lazaret. Teprve poté, co se v říjnu 1945 odstěhovalo a byly vykonány nezbytné úpravy, mohlo dojít na gymnáziu k opětovnému zahájení vyučování. V únoru 1949 však Zemská školní rada v Brně oznámila, že se gymnázium od 1. září zestátňuje. V listopadu 1949 pak byla budova gymnázia i s jeho veškerým vnitřním vybavením přidělena velitelství školy Stráže národní bezpečnosti za účelem zřízení školy SNB s internátem. V červenci 1950 byly sestry i s postiženými dětmi vystěhovány také z ústavu v Lerchově ulici, a to do Jiříkova-Filipova u Rumburka v severních Čechách. Generální dům s noviciátem byl přeložen na Velehrad.

foto foto

Současnost
Nové vzkříšení škol nastalo po "sametové revoluci", kdy byly v roce 1991 řeholnicím obě budovy v Lerchově ulici vráceny. Po provedení rozsáhlých úprav, které vyžadoval velmi špatný stav obou budov, došlo ve školním roce 1992/1993 k zahájení vyučování na Cyrilometodějské církevní základní škole. Ve školním roce 1996/1997 zahájila vyučování Cyrilometodějská střední pedagogická škola a gymnázium, dnešní Cyrilometodějské gymnázium a střední odborná škola pedagogická.

V současné době patří k vyučovaným oborům škol předškolní a mimoškolní pedagogika, výchovná a humanitární činnost - sociálně výchovná činnost, pedagogické lyceum a osmileté gymnázium. V osmi třídách gymnázia studuje 227 žáků, pedagogická škola má rovněž v osmi třídách žáků 239. Pedagogů zde vyučuje padesát.

Studenti obou škol se pravidelně účastní odborných olympiád i uměleckých a sportovních soutěží, vydávají školní časopis Lercháč a působí zde školní divadelní soubor "Dramatická jelita" a pěvecký sbor "Cantate", který dosahuje významných úspěchů v tuzemsku i zahraničí.

Jak doplňuje ředitel Jiří Haičman: "Naše školy udržují aktivní mezinárodní spolupráci se středními školami v Rakousku, ve Francii, v Německu i na Ukrajině, jsme zapojeni do výměnných jazykově-poznávacích pobytů a studenti mohou v zahraničí vykonávat rovněž povinnou odbornou praxi... Uplatnění již více než osmi set absolventů našich škol v praxi je široké. Jsou již mezi nimi hotoví právníci, lékaři, animátoři, au-pair v zahraničí, pracovníci různých úřadů a institucí, neziskových organizací i Charity ČR. A máme mezi absolventy už i kněze - letos přijal svěcení v Olomouci."

Více na : www.cmsps.cz
Facebook profil Biskupství brněnského
Banner - Pastorační aktivity děkanství brněnské diecéze

Banner - projekty spolufinancované z EU

Přehledy bohoslužeb v brněnské diecézi
Stálá zpovědní služba v Brně
Duchovní služba v nemocnicích
Ochrana nezletilých v církvi
Puls
Výroční zprávy
Odběr RSS - Aktuality