Lidé s mentálním postižením se v Brně mají možnost realizovat pouze v několika chráněných dílnách, nebo v příslušných školských zařízeních. Existují zde jen velmi omezené možnosti pro chráněná nebo podporovaná zaměstnání se zaměřením na knihařství, dřevovýrobu nebo údržbu a péči o zeleň. Avšak tréninkové pracoviště typu kavárny, kdy je postiženým lidem nabízen nácvik pracovních dovedností a zaměstnání úměrné jejich pracovním schopnostem s finančním ohodnocením a podporou asistenta, na celé jižní Moravě doposud zcela chybí.
Proto se Diecézní charita Brno rozhodla podporovat integraci lidí s mentálním postižením, kterou obohatí ještě o možnost chráněného zaměstnání prostřednictvím provozování kavárny. Jde o zcela ojedinělou formu umísťování lidí s mentálním postižením na trh práce. Cílem tréninkového pracoviště je umožnit lidem s mentálním handicapem získat co nejpřirozenější pracovní zkušenosti a připravit je na začlenění do běžného pracovního prostředí, jak po pracovní tak po sociální stránce. Kavárna umožní nejen osobní rozvoj v dané profesi, ale také zprostředkuje setkávání lidí s postižením i bez.
"Kavárna ponese název Anděl a navštívit ji bude možné každý všední den v prostorách Chráněného bydlení sv. Michaela na Gorkého ulici. Plánuje se, že zaměstná 12 klientů na 4-6 hod. denně. Podle schopností však bude možný i jejich delší úvazek. Klienti budou pracovat na pozicích - číšník, barman, pomocný pracovník v kuchyni. Pomáhat jim budou 2 až 3 asistenti v jedné směně", popisuje situaci vedoucí přípravného týmu kavárny Zuzana Kruťová.
Tréninkové pracoviště - kavárna Anděl je součástí projektu POSILa - Podpora integrace lidí s mentálním postižením, autismem a kombinovaným postižením, který se uchází o podporu ze strukturálních fondů EU v ČR. Projekt představuje komplex služeb, který bude kromě stávajícího chráněného bydlení a výše popsaného tréninkového pracoviště, tvořen také integrační poradnou Rafael poskytující sociálně právní poradenství pro cílovou skupinu lidí s postižením a jejich rodinám.
Zájemci o podporu projektu mohou přispět převodem na účet č.: 277490340287/0100, var.symbol 110 vedený u KB Brno - město nebo přímo na stanovištích v moravské metropoli: