V úterý 18. května se mluvilo o deprivaci, tedy strádání. Užívá se nejčastěji ve spojení „psychická deprivace“ a toto spojení vyjadřuje nedostatek podnětů, hlavně sociálních, založených u dítěte na emocionálním vztahu s matkou (či mateřskou osobou). Toto strádání vede například u dětí, které od raného věku žijí v ústavech, k celkovým problémům vývoje, včetně vývoje citového a inteligenčního.
Subdeprivace jsou mírné formy psychické deprivace, které postihují děti vyrůstající v emočně nepříznivém prostředí, např. v narušeném vztahu s matkou nebo v závažně narušené rodině. Problémy v podobě určité formy společenské nepřizpůsobivosti mohou přetrvávat do dospělosti. Pojem u nás zavedl výzkumný tým vedený prof. Matějčkem. Více se o něm dozvíte 25. května.
1. června se v dopoledním vysílání věnujeme dyslexii. Jde o poruchu schopnosti naučit se obvyklým způsobem a v obvyklou dobu číst. Má různé příčiny, obtíže jsou různě těžké, většinou se je podaří v pozdějším věku zkompenzovat. Pomáhají speciální nácvikové metody, tyto děti by měly být ve škole speciálním způsobem zohledňovány.
O hyperaktivních dětech se dozvíte více 8. června. Takové dítě je mimořádně živé, projevuje se pohybovým neklidem a nízkou schopností se soustředit. Bývá zvýšeně psychicky zranitelné. Uvedené projevy jsou však do jisté míry přítomné u každého dítěte, o hyperaktivitě mluvíme jen v případě že jde o projevy velmi výrazné a nebo přetrvávající do vyššího věku.
Jako „singl“ je označován nověji člověk, který si volí způsob života bez trvalého partnerského vztahu a je zaměřen výlučně na sledování vlastního prospěchu, nebo profesního úspěchu. O „singlech“ uvažujeme v rozhovorech s prof. Zdeňkem Matějčkem v úterý 15. června.
Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc. (1922), je předním českým odborníkem v oboru vývojové psychologie, dětské psychologie, diagnostiky a psychické deprivace. Je autorem mnoha odborných publikací a také knih, ve kterých přitažlivým způsobem předává rodičům a vychovatelům své poznatky vědeckého a výzkumného pracovníka a zkušenosti z psychologické poradenské služby. Jeho odborné práce vyšly nejen v češtině a slovenštině, ale také v deseti dalších jazycích.